Vysoce výkonný čerpací agregát pro defektoskopické zkoušky plynovodů a produktovodů

Čerpací agregát s výkonem 571 kW určený pro čerpání vody, která v produktovodech pohání defektoskopické zařízení o průměru asi jednoho metru.

APLIKACE

 

Čerpací zařízení je určeno pro čerpání vody, která pohání defektoskopický nástroj pro vnitřní inspekci vysokotlakého potrubí. Tato inspekce je prováděna při odstávce potrubí, kdy pohon nástroje zajišťuje náhradní médium (voda). Inovativní technologie představuje pro našeho zákazníka významnou konkurenční výhodu, kdy mu umožňuje provedení inspekce i v produktovodech, kde to doposud nebylo možné. Dále umožňuje provedení inspekce metodami, které doposud nebyly na některých potrubích fyzikálně proveditelné. Významným přínosem zařízení je i jeho využití pro plnění potrubí vodou na tlakovou zkoušku. Jeho technické parametry umožňují mnohem rychleji a efektivněji naplnit i potrubí velkých průměrů nebo potrubí s extrémním převýšením.

 

PARAMETRY

Motor

Výkon

Otáčky

Caterpillar CS 18

571 kW

2100 ot/min

Čerpadlo

Tlak

Průtok

Marly HPM 125

100 bar

3-900 m³/h

 

POPIS

 

V roce 2015 společnost AQ PUMPY realizovala zakázku pro firmu, zabývající se čištěním, inspekcí, opravami, a servisem dálkových potrubních systémů a produktovodů.

Námi dodané zařízení sestávalo ze dvou lodních kontejnerů (ISO 20"). V každém z kontejnerů bylo na společném základovém rámu umístěno vysokotlaké článkové odstředivé čerpadlo MARLY HPM 125 spolu s hnacím dieselagregátem Caterpillar CS 18, pro přenos krouticího momentu byla použita pružná spojka Omega.

Součástí instalace byla v každém kontejneru i 2300 litrová atmosférická nádrž na PHM, která byla speciálně nakonstruována a vyrobena tak, aby byl maximálně využit vnitřní prostor kontejneru a současně, aby zůstal celý agregát dostatečně přístupný pro účely údržby a případných oprav. Součástí byl elektrický regulační ventil DN 150, kterým může obsluha z ovládacího panelu regulovat průtok vody. Dále kompletní elektroinstalace, armatury včetně sacích košů a 100 metrů zinkovaného potrubí.

 

Hlavní části:

1. Lodní kontejner ISO 20“​​​​

Čerpací agregát byl vestavěn do lodního kontejneru zejména z důvodu jeho přepravy na velké vzdálenosti, potřeby standardizovaných rozměrů a ochrany před poškozením a okolními vlivy.

 • ISO 20‘‘ vnější rozměry 6058x2438x2591mm

 • vyztužená podlaha pro nosnost přes 6000 kg

 • profilovaný plech na střeše s nosností 105 kg/m²

 • povrchové úpravy polyuretanovou barvou pro lepší odolnost před vlivy počasí

 • kontejner vybaven závěsnými oky​

2. Motor Caterpillar CS 18

Šestiválcový přeplňovaný vznětový motor s přímým vstřikem paliva a chladičem plnícího vzduchu. Součástí motoru je řídicí jednotka umožňující plynulou regulaci otáček. Na výstupní hřídeli je umístěna pneumaticky ovládaná spojka umožňující rozpojení čerpadla a motoru.

 • Výkon 571 kW 
 • 2100 ot/min

 

3. Čerpadlo MARLY HPM

Odstředivé vysokotlaké článkové čerpadlo italského výrobce MARLY s průtokem 3-900 m³/h, max. 100 bar.

 

4. Průžná spojka OMEGA

Kroutící moment z motoru na čerpadlo je přenášen pružnou spojkou Omega s ochranným krytem vybaveným čidlem pro měření otáček. Důležitým parametrem při výběr byla odolnost vůči vibracím.

 

5. Palivová nádrž

Dvě nádrže na pohonné hmoty jsou svařeny z ocelového plechu o síle 3 mm a jsou upevněny na podlaze přepravního kontejneru. Plnící hrdla obou nádrží jsou umístěna u čelních vrat. Obě nádrže jsou navzájem propojeny a jejich celkový objem činí 2300 litrů. Horní stěny nádrží jsou kryty ocelovými pochozími rošty, které umožňují pohyb obsluhy uvnitř kontejneru. Nádrže jsou vybaveny snímačem hladiny s výstupem na ovládací panel. Vnitřní strana nádrží je ošetřena speciálním nátěrem, který je odolný vůči PHM (naftě).

 

6. Rám soustrojí

Ocelový samonosný rám svařený z U profilů. Rám je umístěn na 4 párech silentbloků. Celé soustrojí bylo vybaveno transportními podpěrami, které se využívají při převozu agregátu.

 

7. Sací řad uvnitř kontejneru

Sací větev čerpadla je vybavena čidlem pro měření tlaku - podtlaku s vyvedením na ovládací panel. Připojení sací větve je konstruováno pro montáž do VICTAULIC systému. Průměr sací větve je DN 200.

 

8. Sací větev mimo kontejner

Propojení sací větve agregátu s vodní hladinou je zajištěno sací hadicí, zakončenou sacím košem se zpětnou klapkou.

 

9. Výtlačná větev uvnitř kontejneru

Výtlačná větev má průměr DN125 a PN 80. Na výstupu čerpadla je umístěná zpětná klapka DN 125, PN 63. Bezprostředně za zpětnou klapkou je umístěn průtokoměr s výstupem na ovládací panel. Dalším prvkem, kterým byla potřeba osadit výtlačná větev je škrtící ventil se servopohonem, který umožňuje plynulé spuštění a ukončení tlakovacího procesu. Polohu ventilu zobrazuje PLC displej, který je umístěn na ovládacím panelu, na kterém je možné plynule regulovat otevření a uzavření ventilu, dle požadovaných procent. Kontrola tlaku na výtlačné větvi je hlídaná dvěmi čidly umístěnými před a za škrtícím ventilem.

 

10. Výtlačná větev mimo kontejner

Výstupní větev je tvořena ocelovými trubkami zinkovanými o rozměru 165,5x2,8 mm PN 80. Délka jednotlivých trubek je 6 m a váha cca 70 kg. Ke spojování jednotlivých trubek slouží systém VICTAULIC. Délka potrubní trasy činí 100 m a na jeho konci je umístěna zpětná klapka pro odvodnění systému. Přeprava trasy potrubí je zajištěna přepravními koši pro 9 ks trubek. Jednotlivé koše je možné stohovat.

 

11. Ovládací panel (ovládací prvky agregátu a motoru)

Agregát

 • dotykový řídicí systém SIEMENS
 • tlačítka pro otevření a zavření regulačního ventilu průtoku
 • tlačítko pro zapojení a rozpojení spojky
 • tlačítko restartu poruchy
 • bezpečnostní stop

Motor

 • displej řídicí jednotky motoru CAT
 • varovná kontrolka motoru
 • blokovací kontrola motoru
 • spínače startéru
 • regulace otáček motoru
 • havarijní vypnutí

 

Máte zájem o podobnou realizaci?

Zanechte nám Váš kontakt a my se vám ozveme hned, jak budeme moci.

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace